Tunus İstanbul Başkonsolosluğu Esentepe'de Açıldı

01 Ocak 2021, Cuma

Tunus Cumhuriyeti, İstanbul Başkonsolosluğu’nu Esentepe’de açtı. Esentepe'deki konsolosluğun açılış töreninde konuşan Tunus Dışişleri Bakanı Münci Hamdi, Tunus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'nun açılışının anayasa oylaması ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerini içeren Tunus tarihinin en önemli demokratik geçiş sürecine rastlamasının güzel bir tesadüf olduğuna dikkat çekti.

Tunus'un yapılacak seçimlerle bir anlamda "yeni bir cumhuriyet" kuracağını ifade eden Hamdi, "Tunus, bu seçimlerin en iyi koşularda dürüst ve şeffaf biçimde yapılmasını sağlayacak. Umarım Türkiye'de bulunan Tunus vatandaşları da hem anayasa oylamasına hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacaktır" diye konuştu.

Konsolosluğun açılışına, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Kenan İpek, Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Ömer Gücük, Tunus'un İstanbul Başkonsolosu Neyla Chala Chebaane, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile aralarında Irak, Libya, Mısır ve Suudi Arabistan'ın bulunduğu bazı ülkelerin diplomatik temsilcileri katıldı.